Разлика помеѓу преработките на „Теодосиј III“

Одземени 60 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: византиски император → византиски цар, Византиски император → Византиски цар, император → цар (3)
с (Додадена категорија using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: византиски император → византиски цар, Византиски император → Византиски цар, император → цар (3))
{{Infobox monarch
|name =Теодосиј III
|title =[[Византиски императорцар]]
|image= Theodosius iii coin.jpg
|caption =
|}}
{{Дваесетгодишна анархија}}
'''Теодосиј III''' ([[грчки]]: ''Θεοδόσιος Γ΄'') бил византиски императорцар кој владеел во периодот од [[715]] до [[717]] година.
 
Теодосиј III бил финанснов службеник и собирач на даноци во јужниот дел на тема [[Опсикион]]. Според една теорија, тој бил син на [[Тибериј III Апсимар]]. Бил испратен на советување во [[Мизија]], кога војската, незадоволна од управувањето на [[Анастасиј II (владетел)|Анастасиј II]] започнала да се бунтува и да го прогласува него за императорцар. Теодосиј се откажал и дури се обидел да се спаси преку бегство, според хроничарот [[Теофан Исповедник]], во шумите недалеку од [[Цариград]] (околу градот Адрамитиум), но бунтовниците го принудиле да остане кај главната војска и да тргне кон престолнината во мај [[715]] година.
 
По шестмесечна опсада градот бил преземен преку предавство и Теодосиј бил крунисан, но го поштедил животот на соборениот Анастасиј II. Со посредство на патријархот [[Герман I Цариградски]], Анастасиј II бил убеден да абдицира и станал монах во [[Солун]].
 
За краткото управување на Теодосиј III, кој инаку пројавувал умереност и мудрост, се знае доста. Со државните работи тој речиси не се занимавал. Теодосиј како императорцар бил признаен од страна на четири стратези, вклучувајќи го и [[Лав III Исавријанин]], командант на војниците во [[Анадолија]].
 
Теодосиј требало да се занимава со арапските војници во [[Анадолија]] и со арапската флота која напредувала. За таа цел, тој потпишал мировен договор со хан [[Кормесиј]], во корист на [[Бугари]]те, за да си обезбеди заштита против арапската инвазија. Оваа политика се покажала како оправдана, кога малку подоцна Бугарите ги разбиле арапските армии и помогнале во спасувањето на Цариград.
 
По победата над арапите, Лав кренал бунт во Анадолија и без тешкотии го принудил на Теодосиј да се повлече од престолот. Тој бил изолиран во [[манастир]] во [[Ефес]], каде водел строг аскетски живот. Се претпоставува дека станал епископ на Ефес. Современите историчари сметаат дека тоа всушност бил неговиот син. Сигурно овој епископ бил жив барем до [[24 јули]] [[754]] година, кога учествувал на иконобоскиот собор во Хиерија. По смртта на поранешниот императорцар населението долго го почитувал и на него му се препишуваат неколку чуда.
 
==Извори==