Разлика помеѓу преработките на „Анастасиј II“

Одземени 84 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: византиски император → византиски цар, Византиски император → Византиски цар, император → цар (5)
с (Јазична исправка, replaced: Константинопол → Цариград)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: византиски император → византиски цар, Византиски император → Византиски цар, император → цар (5))
 
{{Infobox monarch
|name =Анастасиј II
|title =[[Византиски императорцар]]
|image= Solidus-Anastasius II-sb1463.jpg
|caption =
|}}
{{Дваесетгодишна анархија}}
'''Анастасиј II ''' ([[грчки]]: ''Ἀναστάσιος Β΄ Ἀρτέμιος'') бил византиски императорцар кој владеел во периодот од [[713]] до [[715]] година.
 
Пред да биде крунисан како императорцар, Анастасиј бил голем великодостојник во царскиот двор. Армијата во тема [[Опсикион]], [[Тракија]], која започнала со востание против императоротцарот [[Филипик Вардан]] го прогласила на Артемиј за императорцар под името Анастасиј. Откако Филипик бил заробен и ослепен од заговорници во царската палата, тој бил соборен од власт и Анастасиј по ова дошол во престолнината Цариград. Анастасиј II го задржал името "''Артемиј''" кое се гледа од печатените монети на кои пишува ''ARTEMIUS ANASTASIUS''.
 
Анастасиј II ја поддржувал православната фракција и го симанл од престолот на [[Јован VI Цариградски]] кој бил поставен од неговиот претходник. Откако не успеал да го врати мирот со [[Арапи]]те, тие започнале со напади против [[Византија]] по море и копно. Анастасиј започнал подготовка на воен поход за заштита на [[Галатија]].
 
Иако се обидел да ја стабилизира империјата, Анастасиј II наметнал строга дисциплина, тој управувал по волјата на армиските делови на империјата и по двегодишна власт бил соборен од нив во корист на [[Теодосиј III]], избран за императорцар повторно во Опсикион. Анастасиј бил принуден да абдицира и да стане монах по кое бил прогонет во манастир во [[Тесалија]]. Во [[719]] или 720/1 година се обидел безуспешно да го собори од престолот на императорцар [[Лав III Исавријанин]] и побарал помош на [[Бугари]]те, но бил предаден, заробен и обезглавен по наредба на царот Лав.
 
== Надворешни врски ==