Разлика помеѓу преработките на „Соловецки манастир“

с
Правописна исправка, replaced: Северо-запад → Северозапад (2)
с (Правописна исправка, replaced: Северо-запад → Северозапад (2))
 
[[Податотека:Solovetsky_Monastery_drone_1.jpg|мини|330x330пкс]]
[[Податотека:Историко-культурный_комплекс_Соловецких_островов.jpg|мини|330x330пкс]]
Сместен е на Соловјецските острови во [[Бело Море (Русија)|Белото Море]]. Основан е од светителите Зосима, Саватије и Герман, изграден е помеѓу [[1420]] и [[1430]] година. Според древните ракописи од сочуваните [[Хагиографија|житија]] во ризницата на соловецкиот архимандрит првите зборови на првите жители на Соловјецските острови биле: „Фалете го името на Господ, ниње и присно и во век и векови. Амин!“.
 
По пристигнувањето на првите светители на Соловјецк, многу познати личности ги посетувале Соловјецските острови, меѓу нив и последниот цар од лозата на Рjуриковичи - Фјодор Иванович, син на [[Иван IV (Русија)|Иван Грозни]], како и царот [[Петар Велики|царот Петар]] [[:sr:Петар_Велики|I]].
 
За време на реформите на Патријархот Никон, за време на старообредничкиот раскол од [[1669|1669 година]] . до [[1676|1676 година]] . година, манастирот бил под опсада на царската војска, како едно од жариштата на спротивставувањето на никоновите реформи.
 
* Соловетски ставропегијален манастир // Енциклопедиски речник на Брокхаус и Ефрон: Во 86 тома (82 тома. И 4 додатоци). - СПб., 1890—1907 година.
* Фруменков Г. Г. Затвореници на манастирот Соловецки. / 2-то издание, обновено. и дополнителни. - Архангелск: Северо-западСеверозапад. кн изд-во, 1968. - 200 стр.
* Фруменков Г. Г. Соловетски манастир и одбрана на Бело Море во XVI-XIX век. - Архангелск: Северо-западСеверозапад. кн изд-во, 1975. - 184 стр.
* Сойкин П. П. Соловетски манастир // Православни руски манастири: Комплетен илустриран опис на православните руски манастири во Руската империја и Света Гора. - СПб.: Воскресенье,. - С. 5-38. - 712 с. - 20 000 примероци. -. 1994 година{{ISBN|978-5-88335-001-5}} .
* Соловетски манастир и опис на неговото бомбардирање од страна на Британците на 7 јули 1854 година. Москва: Типография М. Смирнова, 1855. - С. 5 - 46.
* [http://arhit.ru/index.php/solovki.html Соловетски манастир - Архитектура и традиција] {{Wayback|url=http://arhit.ru/index.php/solovki.html|date=20140220055405}}
* [http://dugward.ru/library/kluchevskiy/kluchevskiy_hozaystvennaya_deyat.html В.] [http://dugward.ru/library/kluchevskiy/kluchevskiy_hozaystvennaya_deyat.html ЗА] [http://dugward.ru/library/kluchevskiy/kluchevskiy_hozaystvennaya_deyat.html Ключевский.] [http://dugward.ru/library/kluchevskiy/kluchevskiy_hozaystvennaya_deyat.html Економска активност на манастирот Соловецки во регионот на Бело Море]
 
[[Категорија:Православни манастири во Русија]]