Атмосферски притисок: Разлика помеѓу преработките

с
→‎'''Механизам''': Јазична исправка, replaced: Модифициран → Изменет
[проверена преработка][проверена преработка]
с Јазична исправка, replaced: радиусот → полупречникот using AWB
с →‎'''Механизам''': Јазична исправка, replaced: Модифициран → Изменет
Ред 4:
==== '''Механизам''' ====
 
Атмосферскиот притисок е предизвикан од гравитационата привлечност на планетата врз атмосферските гасови над површината и е функција на масата на планетата, полупречникот на површината и количината на гас и неговата вертикална дистрибуција во атмосферата. МодифициранИзменет е со планетарната ротација и локалните ефекти како што се брзината на ветерот, варијациите на густината поради температурата и варијациите во составот.
 
==== '''Локални варијации''' ====