Разлика помеѓу преработките на „Ferrari“

Одземени 8 бајти ,  пред 1 месец
с
→‎Конвенции за именување: Јазична исправка, replaced: модифициран → изменет
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: повеке → повеќе)
с (→‎Конвенции за именување: Јазична исправка, replaced: модифициран → изменет)
- Некои модели, како на пример 1980 Мондиал и во 1984 година Тестароса не ја следат шемата на три имиња.
Повеќето Ферари исто така дадоа ознаки коишто се однесуваат на нивниот стил. Генерално, следните конвенции беа користени:
- М( „Модификата“), сместен на крајот на бројот на моделот, означува модифициранаизменета верзија на својот претхпдник, а не целосна еволуција ( види F512 и 575 М Маранело).
- GTB(„ Гран Турисмо Берлинета“) модели коишто се затворени Берлинетас, или купеа.
- GTS („ Гран Турисмо Спајдер“) во постарите модели, се отворени Спајдерс , или кабриолети ( види 365 GTS/4); сепак, во поновите модели, оваа наставка се користи за тарга топ модели ( види Дино 246 GTS, и F355 GTS; исклучок е 348 ТЅ, што е единствена тарга која што е различно именувано). Кабрио моделите сега го користат наставката „ Спајдер“ ( види F355 Спидер, и 360 Спидер).