Универзитет Американ Колеџ Скопје: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „University American College Skopje“)
 
Нема опис на уредувањето
 
{{Инфокутија Универзитет|name=University American College Skopje|image=|motto=American Style. American Way. American College.|established={{start date and age|2005}}|type=Private|rector=[[Marjan Bojadziev]]|city=[[Skopje]]|country=[[North Macedonia]]|students=564 {{small|(2018–19)}}<ref name="enrollment201819">{{cite web |title=Запишани студенти на високите стручни школи и факултетите во Република Северна Македонија во академската 2018/2019 година |url=http://www.stat.gov.mk/pdf/2019/2.1.19.27_mk.pdf |website=stat.gov.mk |publisher=Statistical Office of North Macedonia |access-date=30 November 2019 |language=mk |format=PDF}}</ref>|undergrad=|postgrad=|faculty=101|campus=4,000 m2|nickname=UACS|website={{URL|http://www.uacs.edu.mk}}}}'''Универзитет Американ Колеџ Скопје''' (скр. '''UACS''') е приватен [[универзитет]] основан во 2005 година. Седиштето е во [[Скопје]], [[Македонија]]. Просториите на UACS опфаќаат 4.000 м2.
 
== Факултети ==
Анонимен корисник