Разлика помеѓу преработките на „Храдец Кралове“

Нема измена во големината ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: {{Geobox | Settlement <!-- *** Heading *** --> | name = Храдец Кралове | native_name = Hradec Králové | other_name = Königgrä...)
 
| nickname = Салонот на републиката
<!-- *** Country etc. *** -->
| country = {{ЧЕШ}}Чешка
| country_flag = 1
| state =
| region = [[ХрадецкраловскиКраловохрадечки крај]]
| region_type = Регион
| district = [[ХрадецкраловскиКраловохрадечки округ]]
| district_type = Окрузи
| municipality =
 
 
'''Храдец Кралове''' ({{lang-cs|Hradec Králové}} [[help:IPA|се изговара]] {{Audio-IPA|Cs-Hradec Kralove.ogg|[ˈɦradɛts ˈkraːlovɛː]}}, {{lang-de|Königgrätz}}; во превод ''Замокот на кралицата'') е град во [[Чешката Република]], и административен центар на [[ХрадецкраловскиКраловохрадечки крај|ХрадецкраловскиотКраловохрадечкиот крај]] во [[Бохемија]]. Економијата на градот е базирана на технилогија за прехрамбена, фотохемиска и електронска индустрија. Во крадот се произведуваат и светки познатите пијана „PETROF“.
 
==Надворешни врски==
 
 
[[Category:ХрадецкралевскиКраловохрадечки крај]]
[[Category:Градови во Чешка]]