Разлика помеѓу преработките на „Кичевија“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
→‎Градби во поле и планина: Јазична исправка, replaced: зид → ѕид
с (→‎Типови села: Исправка на врска, replaced: Стрелци (село) → Стрелци)
с (→‎Градби во поле и планина: Јазична исправка, replaced: зид → ѕид)
 
Селата во Кичевско имаат и свои привремени населби. Покрај селата се т.н ''гумништа'' или ''племништа'', каде се врши житото. За преработка на млеко, кон планините се изградени ''бачилишта''.
 
* ''Кошара''. Изгледа како буквата П. Кровот и зидовитеѕидовите се обвиткани со слама. Тука овчарите спиеле со стоката на зима, па и на лето. Кај некои покрај кошарата се сретнувале и мали зградички во форма на кружен шатор, цел од слама. Служел за одгледување на пчели.
* ''Бачилиште''. Мала колиба од гранки и стебла. Во неа летото го поминувал некој член на семејството со млечната стока, и произведувал млечни производи.
* ''Гумништа''. Места во близина на селата, со плевни за сено, слама или ''ченканица'', и ''шушлупки'' од пченки.