Црква „Св. Илија“ - Велгошти: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: зид → ѕид
с (→‎Надворешни врски: Додадена категорија)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: зид → ѕид)
| align = center
| bgcolor =
| quote = „По иницијатива на покојнија Алексо Стефанов Шокаров од село Велгоште подагнат је овај храм во 1937 година, а по иницијатива на сегашнија енориски свештеник во село Велгоште Леонид Јованов Трпенов изработени се: иконостасот живописот на иконостасот и живописот на црковниот зидѕид во 1946 година“.
| source =
}}