Разлика помеѓу преработките на „Убава наша татковино“

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: корекции → исправки
с (Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат (2) using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: корекции → исправки)
 
Оригиналниот текст го напишал поетот [[Антун Михановиќ]] и првпат ја издал под насловот ''Horvatska domovina'' („Хрватска татковина“) во [[1835]] година.<ref>Čl. 15. – 22. [[s:hr:Zakon o grbu, zastavi i himni Republike Hrvatske te zastavi i lenti predsjednika Republike Hrvatske|Zakona o grbu, zastavi i himni Republike Hrvatske te zastavi i lenti predsjednika Republike Hrvatske]] ([[Narodne novine]], br. 55/90., te čl. 137. Zakona o izmjenama i dopunama zakona kojima su određene novčane kazne za privredne prijestupe i prekršaje, Narodne novine, br. 26/93. i 29/94.)</ref> Музиката ја компонирал [[Хрватски срби|српскиот пограничен жител]] по име [[Јосиф Руњанин]] во [[1846]] г. Според некои извори, мелодијата е преземена од делото „[[Лучија ди Ламермур]]“ на [[Гаетано Доницети]].
 
Целосната песна била обработена и хармопнизирана од [[Ватрослав Лихтенегер]] во [[1891]] годнина, и за првпат била изведена како хрватска химна истата година, под насловот „Lijepa naša“. Оттогаш текстот има доживеано мали корекцииисправки.
 
== Текст ==