Аеродром Хановер: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: конекција → врска
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: конекција → врска)
 
Аеродромот беше отворен во [[1952]] година, со кој беше заменет стариот градски аеродром. Во [[1973]] година, два модерни терминали беа отворени, кои беа познати по својот модерен дизајн. Тој постана прототип за изградбата на аеродромот Шереметјево во [[Москва]]. Овие терминали, А и Б, на кои има по 12 порти за аеродроми. Во 1998 година, поголем терминал Ц беше изграден за да се зголеми бројот на патници, додавајќи 8 порти повеќе на аеродромот.
Во 2000, S-Bahn конекцијаврска беше воспоставена помеѓу аеродромот и Хармелин преку Централната железничка станица во Хановер. Возовите заминуваат секои 30 минути, и патот трае 17 минути. Сервисот беше проширен да оди до Падерборн во 2003.
Од 1957 до 1990, аеродромот беше домаќин на Internationale Luft- und Raumfahrtausstellung, најголемото воздушно шоу во Германија. После фаталниот инцидент во 1988 година, кога хеликоптерот Чинок се урна на аеродромот, а по Германското обединување две години подоцна, шоуто беше преместено во [[Берлин]].