Разлика помеѓу преработките на „Џон Доуленд“

Одземени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: вероисповест → вероисповед
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: вероисповест → вероисповед)
 
'''Џон Дауленд''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''John Dowland'') ([[1563]] - {{починал на|20|февруари|1626}}) е [[Англија|англиски]], а можеби родум [[Ирска|ирски]] [[композитор]], пејач и [[лејта|лејтист]]. Денес тој е најпознат по неговата [[песна]] „Течете, солзи мои“.
 
За неговиот ран живот многу малку се знае, но се мисли дека е роден во [[Лондон]] или можеби во [[Даблин]]. Се знае дека отишол во Париз во [[1580]] каде бил во служба на амбасадорот на францускиот двор. Дауленд тогаш станал [[римокатолицизам|римокатолик]], што тој сметал дека го довело до недобивањето на фукнција на [[протестантство|протестантскиот]] двор на [[Елизабета I]]. Меѓутоа, тој никому не му имал кажано за својата вероисповествероисповед. Наместо таму, тој работел на дворот на [[Кристијан IV]] во [[Данска]]. Дауленд се вратил во [[Англија]] во [[1606]] и во [[1612]] г. се вработил како еден од лејтистите на англискиот крал [[Јаков I (Англија)|Јаков I]]. Починал во [[Лондон]].
 
Најголемиот дел од Даулендовата музика е за неговиот сопствен инструмент, лејтата. Тука се вбројуваат неколку книги со музика за соло лејта, [[лејтска песна|лејтски песни]] (за еден глас и лејта), делумни песни со придружба на лејта и неколку дела за конзорциум од [[ножна виола]] и лејта. Неговото најпознато дела е лејтската песна „Течете, солзи мои“ (''Flow My Teares'').