Разлика помеѓу преработките на „Ferrari“

Нема измена во големината ,  пред 1 месец
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: повеке → повеќе
с (→‎Скудериа Ферари: Јазична исправка, replaced: шампионатот → првенството)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: повеке → повеќе)
 
Во 1988 година Енцо Ферари го надгледуваше лансирањето на Ферари Ф 40, тоа е последното ново Ферари коишто беше лансирано пред неговата смрт подоцна таа година, и тоа е веројатно и еден од најпознатите супер автомобили некогаш направен. Од 2002 до 2004 година, Ферари го претсави својот најбрз автомобил за тоа време, во чест на основачот на компанијата: Ензо Ферари. Тој првично беше понуден на лојални потрошувачи, секој од 399 направени ( минус четиристотиот којшто беше дониран на Ватикан за добротворни цели) имаше цена од 650 илјади долари.
На 17 мај 2009 година во Маранело, Италија, 1957 250 Теста Роса ( ТР) беше даден на аукција, од страна на РМ Аукциите и Сотебу за 12.1 милион долари / светски рекорд во тоа време за најскапиот автомобил некогаш продаден на аукција. Тој рекорд сега е срушен од страна на Бугати Атлантик којшто беше продаден за повекеповеќе од 28 милиони долари.
 
== Мотоспорт ==