Труба: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Потекло на трубата: Правописна исправка, replaced: повеке → повеќе
с (→‎Потекло на трубата: Правописна исправка, replaced: бидејки → бидејќи)
с (→‎Потекло на трубата: Правописна исправка, replaced: повеке → повеќе)
Во средните векови трубата станала инструмент на привилегираните класи. Тогаш овој инструмент се знаело строго кога и како може да се користи. Средновековните сигнални труби почнале да го добиваат сличниот изглет како и сегашната труба. Сигналот кој го давала трубата строго означувал почеток на некоја борба, или некое свечено завршување. Свирачите имало строго определено кога да започнат со свирењето а кога да завршат.
 
Денешната труба во европа датира од половината на 16 век. Со големи измени од претходните труби кои всушност претставуваат рогови од животни или не толку стручно изработени од материјали. Денешната труба има многу повеќе облици и повекеповеќе видови:
* труба b
* труба C