Разлика помеѓу преработките на „Карлови Вари“

Нема измена во големината ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с (ситна промена)
<!-- *** Family *** -->
| part =
| river = [[ОхреОгже]]
| river1 = [[Тепла]]
<!-- *** Locations *** -->
}}
 
'''Карлови Вари''' ({{lang-cs|Karlovy Vary}} ([[помош:IPA|се изговара]] {{Audio-IPA|Cs-Karlovy Vary.ogg|[ˈkarlovɪ ˈvarɪ]}}, {{lang-de|Karlsbad}}, {{lang-en|Carlsbad}}) е познат бањски центар и град во западна [[Бохемија]], [[Чешка]]. Се наоѓа на реките [[ОхреОгже]] и [[Тепла]], на околу 130 км западно од Прага. Наречен е по бохемискиот и светиот римски император [[Карло IV Луксембуршки]], кој го основал градот во 1370 година. Познат е по своите топли извори (13 големи и околу 300 помали, и топлата река Тепла).
 
Градот е главен административен центар на [[Карловарски крај|Карловарскиот крај]].