Хатшепсут: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Потекло: Правописна исправка, replaced: Бидејки → Бидејќи
с (→‎Смрт: Јазична исправка, replaced: -та година → година using AWB)
с (→‎Потекло: Правописна исправка, replaced: Бидејки → Бидејќи)
 
==Потекло==
Во текот на 18-та династија кралската куќа на [[Аксмос I]] била соочена со трагедии кој се случувале во текот на 3 генерации, бидејќи неколку машки престолонаследници на 18-та династија умреле. Кога умреле сите синови на Амен-Хотеп-а и неговите главни жени,[[Тутмос I]] станал фараон (син на другата жена Сенсенеб). Тој се оженил со својата полусестра [[Аксмос]] но и неговите пет синови исто така умреле. Во времето на смртта на [[Тутмос I]] единствен негов наследник со кралска крв бил неговиот незаконски син [[Тутмос II]] но тој бил малолетен и фараонот немал друг избор освен на престолот да ја стави неговата ќерка Хатшепсут. Меѓутоа, пред болеста на нејзиниот татко Хатчепсут кога имала 15 години се омажила за нејзиниот полубрат [[Тутмос II]] кој тогаш имал 12 години. Поради роднински врски и мешањето на крв тој бил и физички и ментално заостаната личност. Хатчепсут и покрај тоаму родила 2 ќерки [[Нефру-Ра]] и [[Мерит-Ра-Хатчепсут]]. БидејкиБидејќи не му подарила машки наследник тој со друга жена Изис добил син познат по името [[Тутмос III]]. За да се осигура за опстанокот опстанокот на владетелската лоза [[Нефру-Ра]] како и својата мајка се омажила за својот полубрат [[Тутмос III]]. Во времето на смртта на на [[Тутмос II]] неговиот наследник [[Тутмос III]] бил малолетен така што Хатчепсут била законскиот владетел.Хатчепсут била првата жена која била крунисана со сите свечености како крал а не кралица и ги добила сите пет почесни имиња на фараон што ни една кралиица пред а ни подоцна не и успеало. Се облекувала и се однесувала како машко.
 
==Смрт==