Разлика помеѓу преработките на „Грчка граѓанска војна“

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
с
→‎Позадина: Правописна исправка, replaced: бидејки → бидејќи
с (→‎top: Замена со македонско име на предлошка, replaced: {{flag| → {{знаме| (3))
с (→‎Позадина: Правописна исправка, replaced: бидејки → бидејќи)
 
== Позадина ==
Корените на Граѓанската војна лежат во окупацијата на Грција од страна на Германија и Бугарија од 1941 до 1943. Кралот [[Георги II (крал на Грција)|Јоргос Втори]] и неговата влада побегнаа во [[Египет]] каде целата влада се образуваше во егзил кој ги признавале западните сојузници, но не и [[Советскиот Сојуз]]. Западните сојузници активно го охрабруваа кралот Јоргос дури и го присилуваа да именува умерени министри. Некој од левицата тврдеа дека владата е нелегитимна, бидејкибидејќи имала корени од диктатурата на генералот [[Јоанис Метаксас]] од 1936 до 1941.
 
Германците поставиле колаборационистичка влада во Атина но ни оваа влада немала легитимна поддршка. Марионетскиот режим исто така бил поткопан и од лошата економска политика која предизвикувала неконтролирана инфлација. Некои високо рангирани офицери им служеле на Германците и почнале да се појавуваат паравоени одреди кои попознати се како [[Тагмата асфалиас|Сигурносни баталјони]]. Овие одреди никогаш не биле користени против западните сојузници само против комунистите.