Разлика помеѓу преработките на „Телевизија“

Одземени 7 бајти ,  пред 3 месеци
с
Правописна исправка, replaced: -тиот и → и
с (Правописна исправка, replaced: -тиот и → и)
== Улога во социјализацијата и промени кај децата ==
 
Телевизијата изигра важна улога во социјализацијата во 20-тиот и 21 век. Има многу истражувања во кои телевизијата е внесена како причина , вклучувајќи го насилството предизвикано од содржината на медиумите.
 
== Промени кај околината ==
* „ТВ-екран“ (''TV Screen'') - песна на [[Горан Бреговиќ]] од 1993 година.<ref>[https://www.discogs.com/Goran-Bregovi%C4%87-Arizona-Dream-Original-Motion-Picture-Soundtrack/master/121947 DISCOGS, Goran Bregović ‎– Arizona Dream (Original Motion Picture Soundtrack) (пристапено на 19.8.2020)]</ref>
* „Нема гомна на телевизија вечерва“ ([[англиски]]: ''There Ain't Shit On TV Tonight'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група [[Минитмен (рок-група)|Минитмен]] (''Minutemen'') од 1984 година.<ref>[https://www.discogs.com/Minutemen-Double-Nickels-On-The-Dime/release/421057 Discogs, Minutemen ‎– Double Nickels On The Dime (пристапено на 22.1.2021)]</ref>
* „ТВ жртва“ ([[англиски]]: ''TV Casualty'') - песна на американската [[Панк рок|панк-рок]] група [[Мисфитс]] (''The Misfits'').<ref>[https://www.discogs.com/The-Misfits-Static-Age/release/489145 Discogs, The Misfits* – Static Age (пристапено на 28 јануари 2021)]</ref>
* „Таа го гледа каналот нула?!“ (''She Watch Channel Zero?!'') - песна на американската [[рап]]-група [[Паблик енеми]] (''Public Enemy'') од 1988 година.<ref>[https://www.discogs.com/Public-Enemy-It-Takes-A-Nation-Of-Millions-To-Hold-Us-Back/master/30296 DISCOGS, Public Enemy ‎– It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back (пристапено на 25.8.2019)]</ref>
* „ТВ-око“ (''T.V. Eye'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група [[Стуџис]] (''The Stooges'') од 1970 година.<ref>[https://www.discogs.com/The-Stooges-Fun-House/master/38209 DISCOGS, The Stooges ‎– Fun House (пристапено на 9.7.2019)]</ref>