Разлика помеѓу преработките на „Сорбона (универзитет)“

нема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: -тиот век → век)
[[Податотека:Coat_of_arms_of_the_University_of_Paris.svg|десно|мини|220x220пкс| Историскиот грб на Универзитетот во Париз]]
[[Податотека:Sorbonne_DSC09369.jpg|десно|мини|200x200пкс| Парискиот универзитет денес]]
'''Париски универзитет''', познат и само како '''Сорбона''' ({{Lang-fr|Université de Paris, Sorbonne}}) е [[универзитет]] во [[Париз]], основан од [[Робер де Сорбон]] во 1253 година. Прво, тој изградил зграда со [[црква]] за да ги олесни [[Теологија|теолошките]] студии на сиромашните ученици. Од сите стари градби на Сорбона, останала само црквата.<ref>„Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 140.</ref> Универзитетот бил активен во периодот 1150–1793 година и во 1806–1970 година.
 
== Избрани студенти ==
Анонимен корисник