Разлика помеѓу преработките на „Сорбона (универзитет)“

с
Правописна исправка, replaced: -тиот век → век
(ситна поправка)
с (Правописна исправка, replaced: -тиот век → век)
[[Податотека:Coat_of_arms_of_the_University_of_Paris.svg|десно|мини|220x220пкс| Историскиот грб на Универзитетот во Париз ]]
[[Податотека:Sorbonne_DSC09369.jpg|десно|мини|200x200пкс| Парискиот универзитет денес]]
'''Париски универзитет''', познат и само како '''Сорбона''' ({{Lang-fr|Université de Paris, Sorbonne}}) е [[универзитет]] во [[Париз]], основан од [[Робер де Сорбон]] во 1253 година. Прво, тој изградил зграда со [[црква]] за да ги олесни [[Теологија|теолошките]] студии на сиромашните ученици. Од сите стари градби на Сорбона, останала само црквата.<ref>„Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, ''Pohvala ludosti''. Beograd: Rad, 2016, стр. 140.</ref> Универзитетот бил активен во периодот 1150–1793 година и во 1806–1970 година.
 
== Избрани студенти ==
Познати студенти на овој универзитет се: [[Нанс Скот]], [[Марија Кири]], [[Пјер Кири]], [[Жак Дерида]], [[Ибрахим Ругова]], [[Пол Пот]], [[Андре Бретон]], [[Симон де Бовоар|Симон де Боваар]], [[Марина Цветаева]], [[Анри Поенкаре]], [[Ирен Жолио - Кири|Ирена Золио Кири]], [[Александар Алехин]] и [[Жан Мишел Атлан]]. Исто така, на Сорбона студирале: [[Михаило Петровиќ-Алас|Михаило Петровиќ Алас]], Милан Недељковиќ, [[Вељко Влаховиќ]], [[Власта Петковиќ]], [[Радомир Лукиќ]], [[Оскар Давичо]], [[Станислав Винавер]], Филип Христиќ, [[Сретен Жујовиќ]], Ранко Радовиќ, Јован Ристиќ, Воислав Вељковиќ, Јеврем Грујиќ, Милован Јанковиќ, [[Коча Поповиќ]] и Олга Луковиќ-Пјановиќ.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.sorbonne.fr/ Официјална презентација]
* [http://lamop-vs3.univ-paris1.fr/studium/ Projet Studium Parisiense] : база на податоци за членовите на Универзитетот во Париз од 11-ти до 16-тиот век
* https://www.sorbonne.fr/toutes-les-universites/
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:Универзитети во Франција]]