Разлика помеѓу преработките на „Turkish Airlines“

Додадени 24 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: da:Turkish Airlines
с (Категоризирање)
с (Бот Додава: da:Turkish Airlines)
 
Во својата 75 годишна историја, Turkish Airlines има 3 авионски несреќи надвор од границите на Турција, како и 18 несреќи во границите на Турција. Првиот инцидент се случи на 17 Февруари, 1959 година, кога авионот се урна во услови на густа магла за време на слетувањето на аеродромот Гетвик во Лондон. Во авионот беа тогашниот Турски премиер Адриан Мендерес кои се упатуваа во Лондон со цел потпишување на мировниот договор за Кипар. Мендерес беше меѓу 10-тте преживеани патници од тој лет. Инцидентот со најмногу жртви беше летот број 981, кој се урна во Франција на 3 Март, 1974 година, поради експлозивна декомпресија, при шти 346 патници загинаа.
 
[[Категорија:Авиокомпании од Европа]]
[[Категорија:Авиокомпании од Турција]]
 
[[bs:Turkish Airlines]]
[[da:Turkish Airlines]]
[[de:Turkish Airlines]]
[[el:Τουρκικές Αερογραμμές]]
[[tr:Türk Hava Yolları]]
[[zh:土耳其航空]]
 
[[Категорија:Авиокомпании од Европа]]
[[Категорија:Авиокомпании од Турција]]
7.052

уредувања