Шпре-Ниса: Разлика помеѓу преработките

Одземени 12 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Форматна стандардизација, replaced: округ (''Kreis'') → округ
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Стилска исправка, replaced: ) е → ) —)
с (→‎top: Форматна стандардизација, replaced: округ (''Kreis'') → округ)
}}
 
'''Шпре-Ниса''' ({{lang-de|Spree-Neiße}}) — округ (''[[Окрузиокрузи во Германија|Kreisокруг]]'') во јужниот дел на сојузната покраина [[Бранденбург]], [[Германија]]. Соседни окрузи се (од југ надесно) окрузите [[Бауцен (округ)|Бауцен]] и [[Герлиц (округ)|Герлиц]] во [[Саксонија]], окрузите [[Горен Шпревалд-Лужица]], [[Даме-Шпревалд]] и [[Одра-Шпре]]. Слободниот град [[Котбус]] е целосно опкружен од округот. На исток се наоѓа [[Полска]].
 
== Географија ==