Разлика помеѓу преработките на „Речица (Охридско)“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎Географија и местоположба: Правописна исправка, replaced: наога → наоѓа (2)
с (→‎Историја: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Историja → Историја)
с (→‎Географија и местоположба: Правописна исправка, replaced: наога → наоѓа (2))
Селото во основа има збиен тип. Одредени делови од селото се нарекуваат по родови.<ref name=":0" />
 
Речица се наоганаоѓа во подножјето на планината [[Мазатар]], која е дел од [[Плакенска Планина]]. Селото се наоганаоѓа на присој и по цел ден е изложено на сончевите зраци, а од друга страна високите планини го штитат од струењето на ветровите.
 
До селото води асфалтен пат.<ref name=":1">{{Наведена мрежна страница|url=http://tvm.mk/vesti/ohrid/15722-selo-recica-vistinski-raj-turisti-bez-infrastruktura|title=Село Речица-вистински рај за туристи ама без никаква инфраструктура {{!}} ТелевизијА ТВМ|work=tvm.mk|accessdate=2019-11-16}}</ref>