Разлика помеѓу преработките на „АК-47“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
нема опис на уредувањето
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
|sights= Подеслив маханички нишан, оптички нишан (опција)
}}
'''АК-47''' или '''Автоматска пушка Калашниковкалашников модел од 1947 година''' ([[Руски јазик|руски]]: ''Автомат Калашникова образца 1947 года'') е автоматска пушка од [[СССР|советско]] производство која се користи и во [[Армија на Република Македонија|македонската армија]]. Ја дизајнирал [[Михаил Калашников]] и е една од најпознатите и најраспространетите автоматски пушки денес. Оваа пушка се покажала како многу добра во војната во [[Виетнам]] каде што [[САД|американските]] војници кажувале дека АК-47 е многу поиздржлива од нивната [[М16]] јуришна пушка. Тие тврделе дека, на пример, ако се стави М16 во кал, ќе се закочи, а со АК-47 не е така. Оваа пушка е најраспространетата пушка во светот на сите времиња.
 
Ознаката АК-47 е раширена во западните извори, но никогаш не била официјална во [[СССР]] и во [[Русија]]. Официјалната ознака е АК.