Разлика помеѓу преработките на „Крушоради“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
с (→‎Османлиско време: Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: Вo → Во)
с (→‎Географија и местоположба: clean up, replaced: са → се)
За ова сведочи [[Христо Силјанов]] во 1902 г.:
 
{{цитат|Крушоради има три маала. Двете сасе чифлици со беговска кула, кехаи и пазачи Арнаути, а третото, наречено и Јуруко, е нешто како одделно село со триесетина куќи.<ref>[http://www.kroraina.com/knigi/hs/hs_a_37.html Силјанов, Христо. Писма и исповеди на един четник, Софија, 1902, стр. 294.]</ref>}}
 
== Историја ==