Разлика помеѓу преработките на „Падеж“

Додаден 1 бајт ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Исправка на латинички букви помешани меѓу кириличните, replaced: jазик → јазик
с (→‎top: Исправка на латинички букви помешани меѓу кириличните, replaced: Броj → Број)
с (→‎top: Исправка на латинички букви помешани меѓу кириличните, replaced: jазик → јазик)
Во [[лингвистика]]та, '''падеж''' е [[Флексична парадигма|парадигма]] на [[флексија|флексивни]] [[именки]]. Во многу европски јазици, променливите форми означуваат [[граматика|граматичка]] улога.
 
[[File:Number of grammatical cases.png|thumb|400px|Број падежи во употреба во [[Европските jазици]]. Сивoто е дека нема падежи во jазикотјазикот.]]
 
Кај флексичните јазици, именките се ''деклинираат'' во различни форми или '''морфолошки падежи''', кои ја назначуваат улогата на именката во реченицата. Морфолошките падежи се еден начин на назналување на '''граматички падеж'''; другите начини се наведени подолу. Морфолошките падежи обично се назначуваат со наставки, но во прилог на тоа, или наместо тоа, може да има и морфолошки модификации на именичната основа (погл. [[неконцентративна морфологија]], [[превој (лингвистика)|превој]] и [[преглас]]).