Махатма Ганди: Разлика помеѓу преработките

Одземени 35 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Движењето за граѓанските права во Јужна Африка: Правописна исправка, replaced: донесол → донел)
Нема опис на уредувањето
Ознака: Отповикано
{{викифицирање}}
[[Податотека:MKGandhi.jpg|мини|Махатма Ганди]]
'''Мохандас Карамчанд Ганди''' ([[2 октомври]] [[1869]] – [[30 јануари]] [[1948]]) — истакнат водач на индискиот национализам во [[Британска Индија]]. Применувајќи ненасилна граѓанска непослушност, Ганди ја довел Индија до независност и поттикнал движења за граѓански права и слободи низ светот. Почесниот Махатма (на [[санскрит]], со значење: „великодушен“, „достоинственˮ - за првпат е применет во 1914 година во Јужна Африка, - а сега се користи во целиот свет. Исто така него го нарекуваат Бапу (на [[гуџаратски јазик]] со значење: љубов кон „таткотоˮ, „татко“ во Индија.)
 
Ганди е роден и израснат во Хинду, во семејство кое потекнува од крајбрежјето на Гуджарт, Западна Индија и бил школуван во здружението „Инер Темплˮ (ˮInner Temple“), во Лондон. Тој бил првиот кој применил ненасилна граѓанска непослушност како иселен адвокат во Јужна Африка, во тамошната Индиска заедница за борба на човековите права.
Анонимен корисник