Разлика помеѓу преработките на „Плаошник“

Додаден 1 бајт ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Исправка на латинички букви помешани меѓу кириличните, replaced: Cв. → Св.
Ознака: Изворно уредување 2017
с (→‎top: Исправка на латинички букви помешани меѓу кириличните, replaced: Cв. → Св.)
Плаошник е познат како светилиште уште од почетоците на [[христијанство]]то, а веројатно и пред тоа. Пронајдени се неколку големи [[Ранохристијанска уметност во Македонија|ранохристијански базилики]], како и остатоците од [[црква]]та [[Свети Пантелејмон]] која ја изградил и во која работел [[Свети Климент Охридски]].
 
На [[11 август]] [[2002]] година свечено бил осветен новоизградениот храм [[Светите Климент и Пантелејмон]], кој всушност претставува реплика на Светиклиментовата црква, изградена на истите темели. Црквата била урната во периодот на [[Отоманско Царство|Отоманското владеење]] и на нејзината основа била изградена [[џамија]]. По реставрацијата во 2002, по 530 години, овде повторно се пренесени моштите на Св. Климент Охридски кои во меѓувреме биле сместени во црквата [[Света Богородица Перивлепта]] во Охрид.
 
== Црква Светите Климент и Пантелејмон ==