Разлика помеѓу преработките на „Вештачки сателит“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
→‎Специјална класификација: Јазична исправка, replaced: соларно → сончево
с (→‎Псевдо-орбитна класификација: Јазична исправка, replaced: Лунарни → Месечеви)
с (→‎Специјална класификација: Јазична исправка, replaced: соларно → сончево)
 
===Специјална класификација===
*'''[[Сончево-синхронизирани орбити:]]'' Орбита која ги комбинира надморската височина и наклонот на таков начин што сателитот поминува над која било точка на површината на планетата во исто локално соларносончево време. Таква орбита може да го постави сателитот во постојана сончева светлина и е корисна за сликање, шпионирање и за сателити кои го надгледуваат времето.
*'''[[Месечева орбита:]]'' Орбиталните карактеристики на земјината месечина. Просечна надморска височина од 384403 км, елиптично-наклонета орбита.
===Псевдо-орбитна класификација===