Разлика помеѓу преработките на „Еврејска автономна област“

с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: идеа → идеја
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Хејлунгџанг → Хејлунгѓанг)
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: идеа → идеја)
 
== Историја ==
Основана е за време на [[Сталин]] во [[1928]] и требала да послужи како нова матична држава за сите [[Евреи]] од [[СССР]]. Во прво време оваа идеаидеја била позитивно оценета помеѓу Евреите. Меѓутоа, поради острата клима, но и политиката на Сталин во 1930-те години, малку Евреи се одлучиле за живот во оваа област. Максималната концентрација на Евреи била достигната непосредно после Втората светска војна кога се сметало дека областа е уточиште за еврејските бегалци. Тогаш третина од населението биле Евреи. Со основањето на [[Израел]], опаднал интересот за живот во оваа далечна територија, така што во неа денес живеат само околу 2.300 Евреи.
 
Површината е 36.100 км<sup>2</sup>, а живеат 186.541 луѓе (податоци од 2006).