Каврак: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Демографија: Замена на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Етнографиja → Етнографија
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија, Историja → Историја)
с (→‎Демографија: Замена на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Етнографиja → Етнографија)
 
== Демографија ==
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македонија, ЕтнографиjaЕтнографија и статистика]]“) од 1900 година, во Каврак живееле 135 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_30.htm Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.223.]</ref>
 
Според егзархискиот секретар [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Каврак имало 816 [[Македонци]], под врховенството на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]].<ref name=":1">Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.130-131.</ref>