Разлика помеѓу преработките на „Хилдегард Бјорк“

нема опис на уредувањето
с (Стандардизација, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
[[Податотека:Björck,_Hildegard_ur_Cederschöld;_En_banbryterska_(1913).jpg|десно|мини|325x325пкс|Хилдегард Бјорк на фотографија направена за време на нејзиното студии]]
'''Тора Марија Фредрика Хилдегард Бјорк''' (1 мај 1847 - 7 април 1920) била првата [[Швеѓани|Швеѓанка]] која се стекнала со [[академска диплома]] . Денес се смета за женска академска пионерка во Шведска. Бјерк добила можност да се запише и да дипломира и од Лунд и од Упсала . Таа исто така имала интерес за литература и работела против проституцијата.
 
== Животопис ==
Анонимен корисник