Анатолиj Соловjаненко: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Замена на латнични букви помешани меѓу кириличните, replaced: jули → јули (2)
с (→‎top: Замена на латнични букви помешани меѓу кириличните, replaced: jули → јули (2))
| Occupation = Пејач
| Born= {{роден на|25|септември|1932}}<br />{{знамеикона|СССР}} <small>{{роден во|Донецк|СССР}}</small>
| Died= {{починал на|29|jулијули|1999}}<br />{{знамеикона|Украина}} <small>{{починал во|Козин|Украина}}</small>
| Genre = [[класична музика]]
| Years_active =
}}
 
'''Анатолиj Соловjаненко''' ([[Донецк]], {{роден|25|септември|1932}} - {{починал|29|jулијули|1999}}), оперски [[пејач]], [[тенор]], еден од најголемите пејачи на сите времиња. Херој на Украина (2008). Народен глумец на СССР (1975).
 
[[Категорија:Народни артисти на СССР]]