Разлика помеѓу преработките на „Хилдегард Бјорк“

с
Стандардизација, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
(Создадено преведувајќи ја страницата „Hildegard Björck“)
 
с (Стандардизација, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
[[Податотека:Björck,_Hildegard_ur_Cederschöld;_En_banbryterska_(1913).jpg|десно|мини|325x325пкс|Хилдегард Бјорк на фотографија направена за време на нејзиното студии]]
'''Тора Марија Фредрика Хилдегард Бјорк''' (1 мај 1847 - 7 април 1920) била првата [[Швеѓани|Швеѓанка]] која се стекнала со [[академска диплома]] . Денес се смета за женска академска пионерка во Шведска. Бјерк добила можност да се запише и да дипломира и од Лунд и од Упсала . Таа исто така имала интерес за литература и работела против проституцијата.
 
== БиографијаЖивотопис ==
Хилдегард Бјорк е родена на 1 мај 1847 година во Бро, Вермланд . Таа била ќерка на геодетот Карл Емануел Бјорк и неговата сопруга Ана Шарлот Роман. Ана починала кога Хилдегард имала само четири години, а нејзиниот татко починал во 1869 година кога таа имала 22 години. Годината по смртта на нејзиниот татко се отворила можност Швеѓанките да имаат пристап до студентски испит, а Хилдегард Бјорк била една од првите што ја искористиле можноста. <ref name="academia1">Nilsson, Ulrika. (5 December 2003) [https://www.academia.edu/2060655/Kampen_om_Kvinnan_Professionaliseringsprocesser_och_konstruktioner_av_kon_i_svensk_gynekologi_1860-1925_The_Politics_of_Woman_Professionalisation_Processes_and_Constructions_of_Gender_in_Swedish_Gynaecology_1860-1925_ Kampen om Kvinnan: Professionaliseringsprocesser och konstruktioner av kön i svensk gynekologi 1860-1925 (The Politics of Woman: Professionalisation Processes and Constructions of Gender in Swedish Gynaecology, 1860-1925)]. Academia.edu.</ref> Дипломирала на училиштето Елементар Нија во [[Стокхолм]] во јуни 1872 година, а следната година се запишала во Универзитетот во Упсала дипломирајќи медицинска филозофија во 1873 година и медицина во 1879 година. Во пролетта 1880 година, Бјерк била примен на Универзитетот Лунд . Но, откако страдала од [[Мали сипаници|сипаници]] и дополнителни проблеми со слухот, таа ги прекинала студиите и никогаш не стана лиценциран лекар.
 
Бјорк станала неформален помошник лекар на професорот по анатомија Карл Фредрик Науман, и нејзиниот получичко кој бил лекар по медицина и живеел во Стокхолм. <ref name="academia1">Nilsson, Ulrika. (5 December 2003) [https://www.academia.edu/2060655/Kampen_om_Kvinnan_Professionaliseringsprocesser_och_konstruktioner_av_kon_i_svensk_gynekologi_1860-1925_The_Politics_of_Woman_Professionalisation_Processes_and_Constructions_of_Gender_in_Swedish_Gynaecology_1860-1925_ Kampen om Kvinnan: Professionaliseringsprocesser och konstruktioner av kön i svensk gynekologi 1860-1925 (The Politics of Woman: Professionalisation Processes and Constructions of Gender in Swedish Gynaecology, 1860-1925)]. Academia.edu.</ref> Откако и двајцата починале од старост, Бјорк работела како приватен негувател на голем број поединци во Франција и Англија. Една од нив, Јулија Евелоф, станала блиска пријателка и тие живееле заедно во [[Лозана]] во истото живеалиште се до смртта на Бјорк на 7 април 1920 година.
 
== Наводи ==
{{Наводи}}
 
[[Категорија:Починати во 1920 година]]
[[Категорија:Родени во 1847 година]]