Разлика помеѓу преработките на „Изјаслав I“

Одземени 104 бајти ,  пред 8 месеци
с
Стандардизација, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
(Создадено преведувајќи ја страницата „Iziaslav I of Kiev“)
 
с (Стандардизација, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
 
{{Инфокутија Кралска личност|name=Iziaslav I|spouse=[[Gertrude of Poland]], [[Casimir I of Poland|Casimir's]] sister|burial_place=[[Church of the Tithes]], [[Kiev]]|burial_date=|death_place=[[Nizhyn|Nezhatyna Nyva]]|death_date=3 October 1078 [aged ~54]|birth_place=|birth_date=5 February 1024|mother=[[Ingegerd Olofsdotter]] (a daughter of [[Olof Skötkonung]])|father=[[Yaroslav the Wise]]|house=[[Rurik dynasty|Rurikid]]|issue=[[Yaropolk Izyaslavich]], Mstislav, [[Sviatopolk II of Kiev|Sviatopolk II]]|full name=Iziaslav Yaroslavovich|title=Grand Prince of Kiev ([[Kyiv]])|reign2=1052–1054|succession2=[[Prince of Novgorod]]|reign1=1045–1052|succession1=[[Prince of Turov]]|coronation=|successor=[[Sviatoslav II of Kiev|Sviatoslav II]]|predecessor=[[Yaroslav the Wise]]|reign=1054–1068, 1069–1073, and 1076–1078|caption=|image=Minskizjaslav.jpg|signature=Alex K Izyaslav I.svg}}
'''Изиаслав Јарославич''' (1024 - 3 октомври 1078 година, крстен како ''Демитриј'' ) бил [[Кнез|Книјаз]] ( принц) на Туров и Велики Книаз ( Голем принц на Киев (сега Киев, Украина), од 1054 година).
Децата на Изиаслав, Јарополк и Свјатополк управувале со кнежевството Туров . Нивниот авторитет главно бил оспоруван од Ростилавичи од Ростислав Всеволодович .
 
== БиографијаЖивотопис ==
Изиаслав бил најстариот син на Јарослав I Мудриот од неговата втора сопруга Ингигерд Олафсдотир. Изиаслав го наследил својот татко, откако најстарото дете на Јарослав, Владимир (единственото дете од првата сопруга на Јарослав), го претекнал својот татко. Изиаслав бил еден од авторите на „Правда Јарославичив“ - дел од првиот правен кодекс на Рус, наречен Рускаја правда.
 
Заслужен е и за основањето на манастирот Киев Печерск. Принцот Изиаслав Први од Киев им ја предал целата планина на антонитските монаси кои основаа манастир изграден од архитекти од Цариград. Според Примарната хроника, во почетокот на 11 век, Антониј, грчки православен монах од манастирот Есфигменон на Света Гора, по потекло од Лиубек во кнежеството Чернигов, се вратил во Рус и се населил во Киев како мисионер на монашката традиција да Киевска Русија '. Тој избрал пештера на планината Берестов која гледала на реката Днепар.
 
Во 1043 година неговиот татко Велики Книјаз Јарослав склучил договор со полскиот крал Казимир Први, кој го признал Червен како дел од [[Киев]] . Договорот беил потпишан со двоен брак - Казимир до Добронега, сестра на Јарослав; и Изиаслав до Гертруда, сестрата на Казимир. <ref name="Franklin">Simon Franklin, Jonathan Shepard, ''The Emergence of Rus 750–1200'', (Routledge, 2013), 253.</ref> Од овој брак се родиле три деца: синот на Изиаслав Јарополк, Мстислав и Свјатополк . По смртта на [[Јарослав Мудриот]], неговото царство било поделено на тројца постари синови ( Владимир Новгородски почина пред тоа), Изиаслав, Свијатослав и Всеволод, создавајќи го триумвирот Јарославичи кој владеел со земјата во следните 20 години.
 
Како резултат на народното востание во 1068 година, Изиаслав бил сменет и побегнал во [[Полска]] . <ref name="Franklin">Simon Franklin, Jonathan Shepard, ''The Emergence of Rus 750–1200'', (Routledge, 2013), 253.</ref> Во 1069 година го освоил Киев со помош на полската армија; сепак, тој бил соборен од неговите браќа во 1073 година. Изиаслав во неколку наврати им се обратил на [[Германија|германскиот]] крал [[Хајнрих IV (Свето Римско Царство)|Хенри IV, Светиот римски император]], полскиот крал Болеслав Втори Болд и [[Папа Григориј VII|папата Григориј VII]] за помош. Изиаслав станал првиот крал на Русија во 1075 година кога Папата му испратил круна. Успеал да го поврати Киев уште еднаш во 1076 година, но наскоро загинал во воена војна против принцовите [[Олег Свјатославич|Олег Свијатославич]] и [[Борис Вјачеславич]] .
 
== Деца ==