Федериго Тоци: Разлика помеѓу преработките

с
→‎Животопис: Стандардизација, replaced: ==Биографија== → ==Животопис==
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Форматна исправка на датуми, replaced: јануари, 1 → јануари 1 (2), март, 1 → март 1)
с (→‎Животопис: Стандардизација, replaced: ==Биографија== → ==Животопис==)
'''Федериго Тоци''' ({{lang-it| Federigo Tozzi }} - 1 јануари 1883 [[Сиена]] - 21 март 1920 , [[Рим]]) бил [[италија]]нски [[писател]]<ref>[https://www.britannica.com/biography/Federigo-Tozzi/ Federigo Tozzi]</ref>.
 
==Животопис==
==Биографија==
Тој бил син на гостилничар. Првично работел како службеник во железница, но ја презел семејната гостилница по смртта на неговиот татко.
Во 1911 година ја објавил својата прва книга поезија. Две години подоцна, тој започнал да работи на неговиот прв роман - „Со затворени очи “.