Вера Долгова-Корубин: Разлика помеѓу преработките

с
Стандардизација, replaced: == Биографија == → == Животопис ==
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Ehrlich91 ја премести страницата Вера Долгова - Корубин на Вера Долгова-Корубин)
с (Стандардизација, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
 
| деца = [[Рубенс Корубин]]
}}
 
 
'''Вера Долгова-Корубин''' (р. {{родена на|9|ноември|1925}} во {{родена во|Прилеп}}) — [[Македонија|македонска]] докторка, универзитетски професор по медицина и патофизиолог.
 
== БиографијаЖивотопис ==
 
Дипломирала на Медицинскиот факултет во [[Белград]], [[Србија]]. Од 1953 до 1988 година работела во [[Институтот за патофизиологија и нуклеарна медицина]] при [[Медицински факултет - Скопје|Медицинскиот факултет]] во [[Скопје]], а од 1982 до 1986 година е директор и шеф на Катедрата. Има објавено 127 труда и раководела повеќе научни проекти.<ref>{{МакЕнц|480|Доко|I}}</ref>