Џозеф Мерик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 2 години
с
Стандардизација, replaced: ==Биографија== → ==Животопис==
[проверена преработка][проверена преработка]
дополнување
с Стандардизација, replaced: ==Биографија== → ==Животопис==
Ред 1:
'''Џозеф Мерик''' ([[англиски]]: ''Joseph Carey Merrick'', 5 август 1862 – 11 април 1890) — бил [[Англичанец]] со тешки деформитети на телото и на главата поради кои бил наречен „Човекот-слон“.
 
==Животопис==
==Биографија==
[[Податотека:Joseph Merrick carte de visite photo, c. 1889.jpg|мини|Џозеф Мерик околу 1889 година.]]
 
Ред 8:
* „Џозеф Мерик“ ([[англиски]]: ''Joseph Merrick'') - песна на американската [[Хеви метал музика|хеви-метал]] група [[Мастодон (хеви метал група)|Мастодон]] (''Mastodon'') од 2004 година.<ref>[https://www.discogs.com/Mastodon-Leviathan/release/1455897 Discogs, Mastodon – Leviathan (пристапено на 28 јануари 2021)]</ref>
* „[[Човекот-слон (филм)|Човекот-слон]]“ ([[англиски]]: ''The Elephant Man'') - американски [[филм]] од 1980 година, во [[режија]] на [[Дејвид Линч]].<ref>[http://www.imdb.com/title/tt0080678/awards?ref_=tt_awd IMDb, The Elephant Man (1980), Awards (пристапено на 13.6.2017)]</ref>
 
 
== Наводи ==