Гордонска брана: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
ситна промена
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (+слика)
с (ситна промена)
[[Податотека:Gordon Dam.jpg|thumb|right|300px250px|Гордонска брана - бетонска лачна брана со висина од 140 м, изградена во 1974 г.]]
'''Гордонската брана''' ([[анг.]] ''Gordon River Dam'' или ''Gordon Dam''), двојно свиена [[лачна брана|лачна]] [[брана]] на реката [[Гордон (река)|Гордон]] во [[Тасманија]], [[Австралија]]. Висока е 140 м, и со тао е највисоката брана во Тасманија и петта по висина во [[Австралија]].<ref>{{cite web|url= http://www.ancold.org.au/images/Table%20II.pdf|title=Највисоките брани во Австралија|format=pdf|publisher=[http://www.ancold.org.au/ Здружен австралиски национален комитет за големи брани]|quote=Петте најголеми брани се: [[Дартмутска брана]], 180 м, Викторија; [[Томсонска брана]], 166 м, Викторија; [[Талбиншка брана]], 162 м, НЈВ; [[Варагамбска брана]], 142 м, НЈВ; '''Гордонска брана''', 140 м, Тасманија|accessdate=7 април, 2008}}</ref>