Орман (Петричко): Разлика помеѓу преработките

с
Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија, Историja → Историја
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Османлиско Царство: Стилска исправка, replaced: Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ , издадена во [[Цариград)
с (Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија, Историja → Историја)
'''Орман''' ({{lang-bg|Кавракирово}}<ref>Указ № 334/обн. 13.07.1951 г.</ref>) — [[село]] во [[Петричко]], [[Пиринска Македонија]], денес во општината [[Петрич (општина)|Петрич]] на [[Благоевград (област)|Благоевградската област]], југозападна Бугарија.
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
 
Селото се наоѓа на 11 километри северозападно од градот [[Петрич]], во јужните краеви на планината [[Огражден]] во Петричката котлина. Климата е преодна медитеранска со максимален зимски и летен минимум врнежи од дожд. Просечните годишни врнежи од дожд се околу 700 милиметри. Реката [[Струмица (река)|Струмица]] тече низ селото и ја опкружува на југ. Соседни села се [[Првомај (село)|Првомај]] и [[Михново]].Атарот на селото зафаќа простор од 7.769 км<sup>2</sup>. Селото се наоѓа на надморска висина од 97 метри.
 
== ИсториjaИсторија ==
===Османлиско Царство===