Ново Село (Лагадинско): Разлика помеѓу преработките

с
→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија
с (→‎Историја: Стилска исправка, replaced: Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ , издадена во Цариград во 1878 година и ст)
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија)
'''Ново Село''' или '''Ени Ќој''' ({{lang-el|Κριθιά}}, ''Критија'', до [[1927]] ''Γενή Κιόι'', ''Ени Ќој'')<ref>[http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/169389 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Κριθιά]</ref> — село во [[Лагадина (општина)|Општина Лагадина]] во [[Солун (округ)|Солунски округ]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]], [[Грција]].
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
 
Селото се наоѓа на неколку километри северозападно од градот [[Лагадин]] (Лагадина). Селото се наоѓа на надморска височина од 216 метри.