Краништа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија
с (→‎top: Исправен назив на предлошка, replaced: ПозКарта → ПолКарта)
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија)
'''Краништа''' ({{lang-el|Δενδράκια, Дендракија<ref>[http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/171429 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Δράνοβον -- Δενδράκια]</ref>}}) — село во [[Драма (општина)|Општина Драма]] во [[Драма (округ)|Драмскиот округ]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Источна Македонија и Тракија]], [[Грција]].
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
 
Селото се наоѓа на 25 километри северозападно од градот [[Драма]], на надморска височина од 542 метри.