Разлика помеѓу преработките на „Долно Дреново“

с
→‎Историја: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Историja → Историја
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија)
с (→‎Историја: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Историja → Историја)
Селото Долно Дреново се наоѓа на 17 километри источно од [[Неврокоп]] и на 15 километри северно од општинскиот центар [[Грмен]], во историско-географската област [[Чеч]]. Селото е полупланинско кое се наоѓа од двете страни на патот Гоце Делчев - Сатовча - Доспат, на надморска висина од 702 метри. Атарот на селото зафаќа површина од 13.497 км<sup>2</sup>.
 
== ИсториjaИсторија ==
===Антички период===
Во близина на селото била пронајдена населба која опстојувала уште од 5000 година п.н.е. и тракиско светилиште во месноста Градиште од периодот VI-II век пред нашата ера.<ref name="никополис">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.nicopolisadnestum.eu/drugi.php|title=Други забележителности|last=[http://www.nicopolisadnestum.eu/ Никополис ад Нестум]|first=|date=|year=2008|work=|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=24 јануари 2009}}</ref>