Граничево: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Исправен назив на предлошка, replaced: ПозКарта → ПолКарта)
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија)
'''Граничево''' или '''Гранич''' ({{lang-el|Κρυονέρι}}, ''Крионери '', до [[1927]] Γκερμίτς ''Гермиц'')<ref>[http://pandektis.ekt.gr/pandektis/handle/10442/169389 Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Μπέροβα -- Κρυονέρι]</ref> — село во [[Лагадина (општина)|Општина Лагадина]] во [[Солун (округ)|Солунски округ]], [[Егејска Македонија]], денес во областа [[Централна Македонија (Грција)|Централна Македонија]], [[Грција]].
 
== ГеографиjaГеографија и местоположба ==
 
Селото се наоѓа на 23 километри од градот [[Лагадин]] (Лагадин) на [[Богданска Планина|Богданската Планина]]. Селото се наоѓа на надморска височина од 603 метри.