Разлика помеѓу преработките на „Витоша“

Додадени 3 бајти ,  пред 3 месеци
с
Правописна исправка, replaced: jа → ја (3)
с (→‎Галериjа: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons|Category: → {{рв|)
с (Правописна исправка, replaced: jа → ја (3))
 
'''Витоша''' е висока [[планина]] во [[Бугарија]], во непосредна близина на бугарската метропола [[Софија]]. Највисок врв е [[Црн Врв (Витоша)|Црн Врв]] со надморска височина од 2.290 м.
 
== ГеографиjаГеографија, флора, фауна ==
 
== Врвови ==
[[Податотека:Aleko Zima - za wikipedia.jpg|center|thumb|750px|Туристичкиот ски-центар "Алеко"]]
 
== ГалериjаГалерија ==
{{рв|Vitosha|Витоша}}
{{среди}}
Image:Boyana Church 1.jpg|[[Бојанска црква|Бојанската црква]]
Image:Konstantin i Irina.jpg|Бугарскиот цар Константин Тих (1257-1277) во Бојанската црква
Image:Kalojan desislava.jpg|Бугарскиот севастократор КалоjанКалојан во Бојанската црква
Image:View_from_Vitosha_Montain,_Sofia_03375.jpg|Дел од [[Софија]], сликана од Витоша
</gallery>