Разлика помеѓу преработките на „Omne Datum Optimum“

Одземени 13 бајти ,  пред 12 години
Мала промена
(Нова страница)
 
(Мала промена)
'''''Omne Datum Optimum''''' (во превод од [[латински]] „Секој совршен предмет“, цитат од [[Јаково послание|Јаковото послание]]) е името на [[папска була]] издадена од страна на папата [[папа Инокентие II|Инокентие II]] на 29 март [[1139]] во [[Латеран]]<ref>''Витези темплари: Историјат и митови на легендарниот витешки ред'', [[Шон Мартин]], 2005, стр.35 (ISBN 1-56025-645-1)</ref>. Со булата се признавал редот на сиромашните христијански витези од Соломоновиот храм ([[витези-темплари]]), во која бил одреден темпларскиот правилник, и била утврдена нивната заштита од страна на [[папа]]та. Во ''Omne Datum Optimum'' се ветувало и задржување на пљачките на редот од покорувањето на [[Муслимани]]те, а редот бил ослободени од плаќане на десетокот и плаќање данок.
 
Иако ''Omne Datum Optimum'' била невообичаена була, по неа биле донесени булите ''[[Milites Templi]]'' од страна на папата [[папа Целестин III| Целестин III]] во [[1144]] и ''[[Militia Dei]]'' од страна на папата [[папа Евгение II|Евгение II]] во [[1145]], кои заедно на темпларите им дале посебен опсег на права и привилегии. Помеѓу другото, редот имал дозвола да гради сопствени цркви, да ги погребува мртвите во дворовите на тие цркви и да собира даноци од своите имоти, еднаш годишо. Единствените гробишта на темпларите укажуваат на голема контроверзност.