Разлика помеѓу преработките на „Средношколски мјузикл 3: Сениорска година“

italic
(→‎Актерска екипа: {{Портал:Филм/Избрана статија|2008|ноември}})
(italic)
| imdb_id = 0962726
}}
'''''Средношколски мјузикл 3: Сениорска година''''' ({{lang-en|High School Musical 3: Senior Year}}) е третото продолжение од серијалот ''Средношколски Мјузикл'' на [[The Walt Disney Company|Disney]]. Премиерно во САД се прикажуваше на [[24 октомври]] [[2008]] год. [[Кени Ортега]] се враќа како [[режисер]] и [[кореограф]], исто и шестте главни актери.
 
Во ова продолжение, двата протагониста, Трој и Габриела се соочуваат со фактот дека ќе се разделат на крајот на годината и кога ќе треба да одат на различни факултети. Трој и Габриела заедно со останатите јунаци се соочуваат со сите нивни стравови, надежи и планови за нивната иднина.