Ултразвук: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Електрострикција: Замена на к со ќ, replaced: ке → ќе
с (Јазична исправка, replaced: базиран → заснован (2))
с (→‎Електрострикција: Замена на к со ќ, replaced: ке → ќе)
== Електрострикција ==
 
Најраспространетиот генератор на ултразвук е кварцниот генератор, чија работа е заснована на таканаречен пиезоелектричен ефект. Тоа е појава кога на некои кристали се јавува електрична поларизација кога присилно се врши еластична деформација. Наместо да се делува со сила, може да се користи и обратен ефект – електрострикција- со ставање на плочи и наизменично електрично поле на многу висока фрекфенција. Кога фрекфенцијата со наизменичниот напон кеќе се поклопи со сопствената фрекфенција на плочите, настапува резонанција. По резонанцијата, плочата јако удира ипроизведува ултразвучни влдабнатини наречени амплитуди.
 
=== Магнетострикција ===