Разлика помеѓу преработките на „Стефан Стамболов“

с
→‎Политичка кариера: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: jа → ја (3)
с (Правописна исправка, replaced: Кнежество → Кнежевство)
с (→‎Политичка кариера: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: jа → ја (3))
 
== Политичка кариера ==
Бил и еден од главните идеолози и организатори на [[Единство (комитети)|комитетите „Единство”]] [[1878]]-[[1879]]. Тој го помогнал и доаѓањето на [[Германија|германскиот]] принц [[Цар Фердинанд|Фердинанд I Сакс-Кобург-Готски]] ([[1861]]-[[1948]]) за бугарски кнез (1887), а самиот станал [[премиер]] со изразито прозападна и антируска ориентација. Бил ценет во западните држави како политичар, коj сакал да ја ослободи своjатасвојата земjаземја од зависност од [[Русија]]. Во периодот од 1 декември 1893 година до 31 мај 1894 година бил [[Министерство за образование и наука на Бугарија|министер на народното просвештение]] во [[Кнежевство Бугарија]].
 
Голем дел од македонските деjци биле против диктаторските методи на Стамболов и неговата ''протурска политика''<ref>Вардарски (Петар Поп Арсов), „Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници“, превод, редакција, коментар и предговор д-р Ванчо Ѓорѓиев, Табернакул, Скопје 2006.</ref>, па така дошло и до книшката на Вардарски ([[Петар Попарсов|Петар Поп Арсов]]) „[[Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници]]” (1894) што всушност ја претставувала програмата на тогаш основаната [[ТМОРО]]. ''(Види [[Лозарското движење]])''