Моч: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Настанување: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Тоj → Тој
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Додадена категорија)
с (→‎Настанување: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Тоj → Тој)
 
== Настанување ==
Кај [[клетка|клеточниот]] [[метаболизам]] се создаваат мноштво отпадни материи богати со [[азот]] и други материи што се раствроливи во [[вода]], кои треба да се исфрлат од [[крв]]та. ТоjТој процес се врши во [[бубрег|бубрезите]], а создадената течност се нарекува ''моч''. Од бубрзите, преку [[мочовод]]ите, таа се спушта во [[мочно ќесе|мочниот меур]], каде останува неколку часа, а потоа со исфрлање, односно [[уринирање]], преку [[уретра]]та организмот се ослободува од мочта. Кај повеќето [[животни]] мочта содржи и [[феромон]]и, поради што мокрењето на определени места е поврзано со маркирање на територијата.
 
== Човечка моч ==